[ %10 İndirim Fırsatı ]

İlk Siparişinize Özel %10 İndirim kazanma Fırsatını Kaçırmayın!Hemen Bir Hesap Aç

Çiftlikten Al' a Hoş Geldiniz! Bedava Kayıt Ol veya Giriş Yap
Çiftliktenal Logo
0

Sepetim

0 Ürün-0,00

Sepetinde 0 ürün bulunuyor
Subtotal: 0,00

Büyükbaş Besi Çiftliği Nedir & Dikkat Edilmesi Gerekenler

büyükbaş-besi-ciftligi

          Türkiye ve dünyada doğal yaşamın tercih edilmeye başlaması ile birlikte çiftlik tarzında yapılar her geçen gün devlet teşvikleri ile büyümektedir. Sağlık açısından, organik besin üretimi yönünden önem taşıyan çiftlikler,

büyükbaş hayvancılık alanında giderek artan yatırımları ile piyasada yerini almaktadır. Türkiye özellikle besi çiftliğine önem veren bir anlayış benimsemiştir. Hayvana verilen yemin bile önem taşıdığı besi çiftliğinde, dikkat edilmesi gereken unsurlar ile beraber besi çiftliğinin ne olduğu bilgisi yazımızda cevap bulacak.

Besi Çiftliği Kurarken
Size gelir sağlayacak karlı bir besicilik yapmak istiyorsanız ilk yapmanız gereken hayvanların barınacağı çiftliğe uygun kapalı bir yapıya sahip olmanızdır. Yine aynı şekilde kapalı alanın dışında belirli bir düzene sahip olan açık ahırlar ile çiftliğinizi desteklemeniz gerekmektedir.  Besi çiftliğinde açık alanda otlaması gereken hayvanların, kapalı bir alanda yaşamlarını sürdürmeleri gerekir. Açık bir ahırda, hayvanın sağlığı açısından karşılaşacağınız sorunlar birden fazla olacaktır ve sağlıksız ortamda yetişen hayvanlar besi çiftliğinden elde edilen verimi düşürecektir.

Deneyim ile yapılan besi çiftliğinde bulunan hayvanların yemleri, sağlıkla birleştiği zaman verimli et ve hayvansal ürüne dönüşecektir. Hayvandan sağlıklı verim alınması için doğal ortamından ayrılmamış hissi yaratmanın önemli olduğu besi çiftliklerinde, serbest dolaşım alanları, serbest otlama alanları olması şarttır.

Besi çiftliği kurmak için dikkat edilmesi gereken unsurları sıralamak gerekirse;
– besi için seçilen hayvanın cinsi yani ırkı oldukça önemlidir. Bütün Çiftliğin besilik hayvanları aynı cinsler arasından seçmektedir.
– besi çiftliği oluştururken seçilen hayvanların yaşı da oldukça önemlidir. Çiftlik için seçeceğiniz hayvanları özellikle buzağılar olarak tercih etmeniz tavsiye edilir. Besi çiftliğinde, sütten kesilmemiş hayvan kullanmak önem taşır.
– besi çiftliğinde cins ve yaşın önemi kadar seçilen hayvanın da cinsiyeti verim elde etmek için önemlidir. Ayrıca çiftlik için seçilecek hayvanları erkek buzağılar arasından tercih edilmeli. Erkek hayvanların dişi hayvanlara göre daha çabuk ve sağlıklı beslenmesi bu durumda önemli faktördür. Ayrıca dişi hayvanlar genel olarak süt sektöründe ve Süt üretiminde kullanılmaktadır.
– besi çiftliğinde seçilen hayvanlardan sağlıklı verim elde etmek için hayvanın fiziksel özellikleri de önem taşır. Uzun boylu diri ve sağlıklı, ideal kiloda görünen hayvanlar seçilmeli ve besi yetiştiriciliği için kullanılmalıdır.

AUTHOR

RELATED NEWS

Bir yanıt yazın

Wishlist

Shopping Cart

Subtotal: 0,00
x